Coraz więcej Polaków podróżuje na własną rękę.

Polacy planując letni urlop stawiają przed wszystkim na siebie. Podobnie jak w 2018 r., większość turystów (60,6 proc.) zorganizuje wyjazd samodzielnie, korzystając

z Internetu – wynika z badania Diners Club Polska.

Na drugim miejscu są urlopy organizowane przez rodzinę lub znajomych – 19,2 proc. Do 18 pkt. proc. wzrosła liczba respondentów, którzy kupią wycieczkę w biurze podróży.

- Polacy lubią samodzielnie organizować swoje wakacje. Tego typu wyjazdy przodują od 2016 r., kiedy przeprowadziliśmy pierwsze badanie. W porównaniu do zeszłego roku, nieznacznie wzrósł jeszcze odsetek samodzielnie zorganizowanych wakacji. O 9,5 pkt. proc. więcej ankietowanych wykupi wycieczkę w biurze podróży. Spadła natomiast liczba osób, które skorzystają z pomocy rodziny lub znajomych, o 6,6 pkt. proc. – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Mężczyźni samodzielniejsi

W tym roku bardziej samodzielni będą mężczyźni. Blisko dwie trzecie z nich samemu zorganizuje swój urlop, a co piąty skorzysta z pomocy znajomych lub rodziny. Natomiast w przypadku kobiet, niecałe 60 proc. zaplanuje wakacje na własną rękę, a ponad 20 proc. wykupi wycieczkę w biurze podróży. W 2018 r. to kobiety były bardziej samodzielne, 66 proc. badanych sama organizowała urlop, a na usługi biura podróży zdecydowało się tylko 8 proc.
 
Co ciekawe, samodzielnymi podróżnikami wcale nie są osoby najmłodsze. Pod względem wiekowym przodują 40-latkowie. Blisko 73 proc. zorganizuje wakacje na własną rękę, a 12 proc. zda się na znajomych lub rodzinę. Samodzielnie urlop zaplanuje także spora grupa 30-latków – 67 proc. Z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej skorzystają osoby najmłodsze, w wieku 18-29 lat (34.2 proc.) oraz powyżej 60 lat – blisko co czwarty.

Mieszkańcy dużych miast i wsi wolą na własną rękę
 
Sposób organizacji podróży determinuje także miejsce zamieszkania. Urlop na własną rękę zaplanuje blisko 90 proc. respondentów z dużych miast (między 250-500 tys. mieszkańców).
Chętnie w ten sposób wakacje organizują także osoby ze wsi – 64,3 proc.

- Stała popularność samodzielnie zorganizowanych wyjazdów nie dziwi. Z roku na rok coraz łatwiej jest zaplanować podróż. Sprzyjają temu różnego rodzaju platformy, na których szybko i bezpiecznie można znaleźć lot oraz nocleg. Wiele produktów, np. instrumenty płatnicze, posiadają szereg dodatkowych usług ułatwiających podróże. Dodatkowo, w Internecie znajdziemy także mnóstwo blogów z praktycznymi poradami, jak sprawnie zorganizować taki wyjazd. To wszystko czyni planowanie urlopu bardzo łatwym i co ważne, również o wiele tańszym – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.
Odwrotnie jest w przypadku mieszkańców mniejszych miast do 50 tys. Tylko niecałe 40 proc. planuje podróż na własną rękę. Prawie 32 proc. z nich skorzysta z pomocy rodziny lub znajomych, a 26 proc. wybierze się do biura podróży. Chętnie na rodzinę lub znajomych (24,2 proc.) oraz biuro podróży (21,9 proc.) zdecydują się respondenci z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców.

Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych
25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Źródło: Informacja Prasowa Diners Club Polska, korespondencja nadesłana 10.06.2019

Więcej informacji na stronie: http://www.dinersclub.pl/pl

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×