Dokąd podróżowali Polacy w 2021 roku?

Portal nocowanie.pl podsumował co działo się w 2021 roku i które miejscowości oraz regiony były najchętniej odwiedzane.

Statystyki miejscowości i regionów pochodzą z danych portalu Nocowanie.pl, dotyczących zapytań turystów, począwszy od 1 stycznia 2021, a skończywszy na 31 grudnia 2021.

Rok 2021 był bez wątpienia tym czasem, kiedy branża turystyczna powoli powracała do normalności po ogólnopolskim lockdownie, kiedy to funkcjonowanie obiektów noclegowych było w dużym stopniu utrudnione.

Ten rok należy uznać za rekordowy, szczególnie podczas wakacji. Większość Polaków zdecydowała się na wypoczynek w kraju, przez co w popularnych turystycznie miejscach mieliśmy do czynienia z prawdziwym oblężeniem. Miało to miejsce przede wszystkim nad morzem, w Tatrach, czy w Karkonoszach.

Pomimo 75% konieczności zapełnienia wolnych miejsc w obiektach noclegowych, przeżywały one istne oblężenie. Spora część osób w tym czasie zdecydowała się również wykorzystać bon turystyczny, który można aktywować do końca września 2022 roku. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2021 najchętniej wybieranymi regionami były: Pomorze i Pomorze Zachodnie, które łącznie zebrały nieco ponad 60% wszystkich ogólnych zapytań, kierowanych przez turystów oraz Małopolska (13,5 %). Na czwartym miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Dolny Śląsk (około 7%).


TOP 10 miejscowości najchętniej odwiedzanych przez Polaków w roku 2021

Przygotowane przez nas zestawienie nikogo nie powinno dziwić. Nie ma żadnej większej niespodzianki, a w ścisłej czołówce można znaleźć praktycznie te same miejscowości, które cieszą się największym zainteresowaniem turystów od wielu lat.

W roku 2021 były to:

  • Zakopane
  • Władysławowo
  • Karpacz
  • Łeba
  • Krynica Morska
  • Mielno
  • Kołobrzeg
  • Sarbinowo
  • Szklarska Poręba
  • Gdańsk


Analizując powyższe dane, można śmiało dojść do wniosku, że w 2021 najchętniej wybieranym regionem było morze - w czołowej 10. znajduje się aż 7 miejscowości nadbałtyckich, przy tylko 3 z gór.

Nie da się ukryć, że każdy region w Polsce posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, a co za tym idzie - znajdziemy tu różnorodne kategorie noclegów. Turyści najchętniej wypoczywali w kwaterach i pokojach (zdecydowało się na nie około 40% wszystkich osób), domkach (26%), apartamentach (13%).

Chętnie wybierane były również takie kategorie, jak pensjonaty (10%) i wille (4%).

Źródło: Nocowanie.pl, data dostępu: 4.01.2022

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×