Dzieje punktów i centrów informacji turystycznej – TCI w Tarnowie

Informacja turystyczna w Tarnowie – kiedyś i dziś

Informacja turystyczna w Tarnowie to dzisiaj już ponad 50 lat tradycji. Pierwszą tego typu placówką było Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego, które uruchomiono w latach 60. ubiegłego wieku przy oddziale PTTK „Ziemi Tarnowskiej”. Drugą instytucją stało się natomiast powstałe w latach 80. Centrum Informacji Turystycznej. Pomimo, że rynek turystyczny w Polsce wyglądał wówczas zupełnie inaczej niż dzisiaj, zakres jego zadań był bardzo szeroki.

CIT zajmował się bowiem upowszechnianiem turystyki, krajoznawstwa i aktywnego wypoczynku po pracy, pośrednictwem w realizacji świadczeń na rzecz turystyki krajowej i zagranicznej, popularyzacją regionu tarnowskiego poprzez działalność wydawniczą oraz inne formy, nadzorem nad siecią placówek informacji turystycznej woj. tarnowskiego, organizacją szkoleń i kadry informatorów turystycznych, prowadzeniem sprzedaży wydawnictw turystycznych i upominków, itd. Po CIT funkcje informacyjno-promocyjne przejęło powołane w 1999 r. z dotacji Funduszu Tourin III Tarnowskie Regionalne Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki (TRCKiOT). To właśnie na bazie tej jednostki w 2006 r. utworzono dzisiejsze Tarnowskie Centrum Informacji (TCI).

Dzisiaj TCI to jedno z najbardziej utytułowanych i najprężniej działających centrów informacji turystycznej w Polsce. Trzykrotnie zdobyliśmy I miejsce w konkursie POT na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce, posiadamy najwyższą kategorię 4 gwiazdek w systemie certyfikacji Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, stanowimy ważny element Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Jesteśmy miejscem przyjaznym rowerom, przyszłym mamom, maluchom – wszystkie te nagrody, wyróżnienia wiele dla nas znaczą. Staramy się cały czas być na bieżąco z naszą ofertą, nadążać za oczekiwaniami turystów, co dzisiaj jak wiemy nie zawsze jest takie proste. Już od 2006 r. można u nas korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu, od 2005 r. prowadzimy wypożyczalnię audioprzewodników po mieście. Prowadzimy ciekawą stronę internetową o Tarnowie, jesteśmy obecni na portalach społecznościowych, staramy się bardzo szeroko promować „Polski Biegun Ciepła”. Turystom możemy zaproponować także nocleg w naszych pokojach gościnnych mieszczących się w sercu miasta oraz chwilę relaksu w naszej kawiarni.

TCI_ekipa_zdj_Topol_05_2012_2

Plany?

Obecnie TCI stawia na nowoczesne technologie. Coraz częściej oprócz ulotek, folderów w wersji papierowej turysta korzysta ze smartfonów czy tabletów. Dla takiego turysty opracowaliśmy stronę internetową w wersji lajt, zainstalowaliśmy fotokody na miejskich szlakach turystycznych oraz wdrażamy aplikacje mobilne. W tym roku jeszcze 100 atrakcji turystycznych (w tym wszystkie 46 obiekty z tarnowskiej trasy Szlaku Architektury Drewnianej) z Tarnowa i regionu tarnowskiego w ramach projektu smartSAD z programu „Małopolska Gościnna” dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego zostanie udostępnionych w nowoczesnej i bardzo użytecznej aplikacji. TCI od lat wykorzystuje „nowinki” – jako pierwsi w Polsce w 2005 roku udostępniliśmy audioprzewodniki MP3 po Tarnowie, a w 2010 roku – przewodniki w systemie GPS. Oczywiście mocno działamy zarówno na arenie lokalnej (Tarnowska Organizacja Turystyczna), regionalnej (Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej, tworzone Małopolskie Forum Turystyki) oraz ogólnopolskiej – Forum Informacji Turystycznej przy POT. Cały czas podnosimy swoje kompetencje, poprawiamy standard obsługi aby na długie lata być w czołówce punktów „it” w Polsce.

Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji

Krótkie kalendarium:

 • 01.11.1999 Rozpoczęcie działalności przez TRCKiOT (pod dyrekcją Tomasza Kity)
 • 2003 Dyrektorem TRCKiOT zostaje Marcin Pałach
 • 03.2005 23rd European Award Tourism dla dyr. TRCKiOT Marcina Pałacha za osiągnięcia w dziedzinie turystyki
 • 19.10.2005 Wyróżnienie dla TRCKiOT w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepsze centrum informacji turystycznej 2005"
 • 01.01.2006 Zmiana formy prawnej i nazwy na Tarnowskie Centrum Informacji
 • 29.09.2006 Odznaka honorowa Ministra Gospodarki "za zasługi dla turystyki" dla Dyrektora TCI Marcina Pałacha (wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Tarnowie)
 • 26.10.2006 II miejsce dla TCI w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepsze centrum informacji turystycznej 2006"
 • 05.10.2007 Dyplom Marszałka Województwa Małopolskiego za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim w 2007 roku dla TCI
 • 05.10.2007 Odznaka honorowa Ministra Sportu i Turystyki "za zasługi dla turystyki" dla Kierownika TCI Pawła Rybaka (wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Krynicy)
 • 11.2007 Tarnowskie Centrum Informacji jako najlepszy punkt IT w Małopolsce (audyt PART S.A. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego)
 • 22.04.2008 Wyróżnienie w konkursie "Złote Formaty 2008" w kategorii "Strona WWW" dla TCI za portal turystyczny www.it.tarnow.pl, autorstwa pracownika TCI, p. Krzysztofa Gzyla
 • 10.10.2008 Otrzymanie odznaki honorowej Ministra Sportu i Turystyki "za zasługi dla turystyki" dla Tarnowskiego Centrum Informacji
 • 23.10.2008 Odznaczenie "Zasłużony pracownik informacji turystycznej" dla Dyrektora TCI - Marcina Pałacha
 • 23.10.2008 I miejsce dla TCI w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepsze centrum informacji turystycznej 2008"
 • 02.2010 Otrzymanie przez TCI certyfikatu „Czysta turystyka”
 • 05.2010 Otrzymanie przez TCI certyfikatu „Obiekt przyjazny rowerom”
 • 20.10.2010 I miejsce w konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w 2010 roku
 • 5.11.2010 Wyróżnienie w konkursie "Czysty Biznes" w kategorii "produkt i usługa w turystyce"
 • 7.10.2011 Włączenie do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej Tarnowskiego Centrum Informacji (w regionie tarnowskim do MSIT włączono również jednostki it w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej, które podlegają pod TCI). Wg MSIT wszystkie punkty it są certyfikowane: Tarnów ****, Dąbrowa Tarnowa *** a Tuchów **.
 • 22.11.2011 Otrzymanie tytułu „Miejsce Przyjazne Przyszłej Mamie”
 • 02.2012 Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w najwyższej kategorii **** dla Tarnowskiego Centrum Informacji
 • 24.10.2012 I miejsce w konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w 2012 roku
 • 28.10.2012 Tarnowskie Centrum Informacji otrzymuje tytuł „Miejsce przyjazne maluchom”
 • 02.2013 Tarnowskie Centrum Informacji otrzymuje „Złota Różę TEMI za 2012 rok” za to, że „po raz kolejny zostało uznane za najlepsze biuro informacji turystycznej w kraju”.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×