Forum Informacji Turystycznej z nowym zarządem

Zarząd Forum Informacji Turystycznej (FIT) podsumował swoją dwuletnią kadencję podczas posiedzenia, które odbyło się w dniach 2-3 grudnia w Tarnowie. Jednocześnie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków FIT, na którym wybrano nowy skład Zarządu na kolejną kadencję.

Dyskutowano o obszarach współpracy jednostek Informacji Turystycznej przy projektach POT tj. akcji Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny, Turystycznych Mistrzostwach Blogerów w Polsce, konkursach „Na Wsi Najlepiej”, „Na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce – XIV edycja” oraz o zagadnieniach analogowej i cyfrowej informacji turystycznej na kolejne lata w ramach Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Po zakończeniu obrad Zarządu rozpoczęło się doroczne Walne Posiedzenie Członków FIT, w którym udział wzięło 70 przedstawicieli punktów informacji turystycznej z całej Polski.

Pierwszy dzień poświęcono przede wszystkim dyskusjom nad projektami w Polskim Systemie Informacji Turystycznej. Na początku obrad FIT, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela powitał uczestników Forum i zaprosił do odwiedzania Małopolski i Tarnowa, jako jednych z najpiękniejszych miejsc, przyjaznych turystyce i turystom. Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń przedstawił prezentację „Atrakcje i certyfikowane produkty turystyczne Małopolski na rzecz rozwoju Informacji Turystycznej”. 

Dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT Jacek Janowski przedstawił projekty promocyjne POT na lata 2020-21, zaś Liliana Topolnicka-Waszczuk, główny specjalista w Polskiej Organizacji Turystycznej i jednocześnie Sekretarz Zarządu FIT, zaprezentowała wyniki badań Mystery Client w Informacji Turystycznej zrealizowanych przez POT w sezonie 2019 oraz zrealizowane szkolenia dla kadr Informacji Turystycznej przez POT we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi w 13 regionach kraju. W tym roku POT przeszkoliła ponad 500 pracowników jednostek Informacji Turystycznej.

Gorąca dyskusja wywiązała się w temacie wykorzystania na terenie kraju infokiosów i ich stanu użyteczności z programu Innowacyjna Gospodarka Promujmy Polskę razem” 6.3 POIG  2007-2012. Przewodniczący Zarządu FIT i jednocześnie dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, prezes LOT w Tarnowie Marcin Pałach omówił całokształt zadań i inicjatyw podejmowanych przez Zarząd FIT w kadencji 2017-2019 w aspekcie rozwoju PSIT, w tym nowy podręcznik - Podręcznik obsługi klienta – turysty w centrach i punktach informacji turystycznej w Polsce, który jest kluczową kwestią dla nowych kadr centrów i punktów informacji turystycznej czy studentów uczelni wyższych z profilem turystyki w Polsce.

Ten dzień obrad zwieńczyły wybory Zarządu na kolejną kadencję. Wśród wybranych znaleźli się:

- Joanna Liberadzka-Duras (Zamość) – 28 głosów,
- Piotr Kończewski (Tczew) – 28 głosów,
- Marcin Pałach (Tarnów) – 26 głosów,
- Marcin Dąbrowski (Lublin) – 26 głosów,
- Robert Nieroda (Ogrodzieniec) – 23 głosy,
 - Marlena Rogowska (Ostróda) – 23 głosy,
 - Mariola Pieńkowska (Warszawa) – 16 głosów.

Zgodnie z Regulaminem FIT, reprezentant POT Liliana Topolnicka-Waszczuk będzie zasilać szeregi swoim głosem w funkcji sekretarza Zarządu FIT. Wszystkie głosy uznano za ważne.

Wieczorem odbyła się uroczysta gala Forum Informacji Turystycznej połączona z 20-leciem Tarnowskiego Centrum Informacji w Tarnowie, podczas której zastępca prezydenta Piotr Augustyński wskazywał w swoim wystąpieniu na rozwój i znaczenie turystyki w tym mieście.

- Informacja turystyczna powinna pokazywać doświadczenia, emocje. W tym kontekście informator powinien być do tego przygotowany, by móc nie tylko surowe informacje przekazywać dotyczące noclegu, przemieszczania się, ale powinien umieć tak zachęcić tego turystę, że musi zobaczyć więcej rzeczy, przeżyć więcej fajnych wrażeń, by został tu na dłużej. Sposób obsługiwania turystów, którzy odwiedzają Tarnów, sposób kontaktu z nimi świadczy o dużym standardzie – dodał dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej Jacek Janowski.

Tarnowskie Centrum Informacji z okazji 20-lecia odebrało od reprezentacji POT wyrazy podziękowania za rozwój Tarnowskiej IT i Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, zaś od prezesa MOT Grzegorza Biedronia wyrazy uznania dla dotychczasowej działalności na rzecz obsługi turystów w Małopolsce.

Podczas uroczystości miała miejsce prezentacja i degustacja projektu Eno Tarnowskie z Winnicy Dąbrówka, w ramach którego TCI zdobyło tegoroczny laur Certyfikowany Produkt Turystyczny’2019 z POT.

Drugiego dnia obrad członkowie Forum Informacji Turystycznej dyskutowali o kolejnej edycji Konkursu „Na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce”, aby wzbogacono rodzaj przyznawanych nagród w tym prestiżowym konkursie w kategoriach od 1 do 4 certyfikacji dla 1,2 i 3 miejsca.

Obrady Walnego zakończyły się dwoma szkoleniami zorganizowanymi przez POT dla jednostek informacji turystycznej. Marty Stawińskiej, kierownik z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która wygłosiła prelekcję nt. „Teraźniejszości i przyszłości Informacji Turystycznych w Europie oraz o doświadczeniach i spostrzeżeniach miast zrzeszonych w European Cities Marketing”. Drugie szkolenie z firmy Human Skills, Communication Catalyst, Life&Language Coach, NLP Master, PM i Ewy Strzyżewskiej, która wygłosiła interaktywny wykład zatytułowany: „Autentycznie o porozumiewaniu się”.

Ostatnim punktem tarnowskiego Forum Informacji Turystycznej było zwiedzanie atrakcyjnych miejsc Tarnowa, połączone z wizytą w Tarnowskim Centrum Informacji.

Ogólnopolskie Forum Informacji Turystycznej było doskonałą platformą wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy w środowisku branży i informacji turystycznej. 

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×