Łódzkie samodzielnie i aktywnie: w regionie rusza questing

Oferta turystyczna łódzkiego wzbogaca się o nową atrakcję. Dzięki trzem Lokalnym Grupom Działania wytyczono 35 szlaków pozwalających samodzielnie zwiedzać region. Już na początku grudnia bezpłatne ulotki z ich opisami turyści odebrać będą mogli u partnerów projektu. Albo po prostu ściągnąć je z internetu.

O czym mowa? O questingu, który od kilku lat podbija Polskę, a teraz pojawił się również w województwie. Turyści wyposażeni w wierszowane wskazówki wędrują, rozwiązując po drodze zagadki i zadania, by zdobyć ukryty na końcu trasy „skarb”. Dzięki naszemu projektowi Łódzkie staje się największym w kraju zagłębiem tego typu tras. Takiego ich nagromadzenia nigdzie dotąd jeszcze nie było – powiedziała Agnieszka Ciebiada, koordynatorka projektu. Ich powstanie możliwe było dzięki współpracy trzech LGD: „Dolina rzeki Grabi”, „BUD-UJ RAZEM”, Fundacji „PRYM”, które wspólnie realizują projekt QUIZ. Wśród nowo wytyczonych ścieżek są trasy odkrywające walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu. Quest w Lutomiersku pozwoli przenieść się w czasie i poznać ciekawostki o kolejnych królach Polski, którzy przyczynili się dla tej miejscowości. W Rzgowie coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy historii, ale również architektury. Natomiast w gminie Sędziejowice poznamy dzieje powstania styczniowego i sylwetki jego lokalnych bohaterów. Sens tego typu turystyki odszyfrować można z nazwy łódzkiego projektu. Questing umożliwia innowacyjne zwiedzanie. Jest dostępny dla każdego, samoobsługowy i pozwala odkrywać walory regionu, których często nie zauważamy. Co zaś najważniejsze, taka forma edukacyjnej zabawy przyciąga całe rodziny, a towarzyszące jej emocje pozwalają więcej zapamiętać i lepiej rozumieć świat – powiedziała Sylwia Woźniak, certyfikowana trenerka questingu ze wspierającej przedsięwzięcie agencji Planet PR. Questing pełni również rolę promocyjną. Dzięki niemu można zaprezentować region i sprawić, by jego poznawanie było wyjątkowym doświadczeniem. A QUIZ ma przyciągać turystów nie tylko jako największy questingowy projekt w Polsce, ale również najbardziej innowacyjny. Jego realizatorzy szykują kolejny mocny akcent. Jeszcze w grudniu udostępnimy aplikację na urządzenia mobilne, która będzie wspierać questing w tradycyjnej postaci – powiedziała Anna Doliwa, prezes LGD „Doliny rzeki Grabi”. Ulotki wszystkich 35 tras pobrać można ze strony www.quiz.questing.pl. Wdrażanie projektu współpracy pn. „Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie – akronim QUIZ” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wdrażanie projektów współpracy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Osi 4 LEADER PROW 2007-2013.

Źródło: Dziennik Turystyczny, data dostępu: 02.12.2013

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×