Pięć gwiazdek to za mało?

Na świecie nie ma jednego wystandaryzowanego systemu oceniania hoteli, każdy kraj ma osobne przepisy określające przyznawanie kategorii, toteż te same obiekty według standardów obowiązujących w różnych krajach mogą mieć różne kategorie.

Często bywa to powodem zdumienia turystów, którzy bywają niezadowoleni ze standardu obiektu, który miał być obiektem np. pięciogwiazdkowym a na miejscu okazało się, że gwiazdki zostały przyznane na podstawie lokalnych wytycznych.

Do 1999 roku najwyższą z możliwych ocen było 5 gwiazdek. Wtedy w Dubaju powstał Burdż al-Arab - pierwszy hotel siedmiogwiazdkowy. Spędzenie w nim doby kosztuje około 20 tys. zł. Posiada on 202 apartamenty. Najmniejszy z nich zajmuje powierzchnię 169 m2, a największy 780 m2. W budynku znajdują się restauracje, dwa baseny, 18 pomieszczeń leczniczych, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium ze sztuczną rafą koralową. Całość, wewnątrz i na zewnątrz, ozdobiona jest niezwykle złożonymi fontannami i kaskadami wodnymi. Nocą obiekt oświetlany jest światłem o stale zmieniających się kolorach. Każdy z gości hotelu dostaje prywatnego lokaja, na żądanie do dyspozycji gości są oddani osobiści kucharze, kierowcy czy ochroniarze.

Do końca tego roku w Dubaju ma powstać kolejny obiekt o podobnym standardzie. W tym samym mieście istnieje także siedmiogwiazdkowy hotel dla zwierząt.W Abu Zabi został zbudowany jeszcze bardziej luksusowy i jeszcze droższy hotel Emirates Palace. Jedna noc w tym przybytku kosztuje około 30 tys. zł. Hotel dysponuje 302 pokojami typu deluxe luxury room oraz 92 apartamentami. Hotel o długości 1 kilometra zatrudnia ok. 2000 pracowników, znających 50 języków świata. Na terenie obiektu znajduje się 17 sklepów międzynarodowych luksusowych sieci handlowych.

Megaluksusowe hotele powstały także w Chinach i Pakistanie. Jakiś czas temu także w Wenecji powstał hotel o rzadko spotykanym standardzie. Pisaliśmy o tym w aktualności Siedmiogwiazdkowy hotel w Wenecji

Luksusowe obiekty rywalizują o miano najpiękniejszego, największego i naj pod każdym innym względem. Arabscy szejkowie, rosyjscy oligarchowie czy inni spośród najbogatszych ludzi świata są w stanie wydawać ogromne sumy na pobyty w takich warunkach.

Źródło: tur-info.pl, data dostępu: 19.11.2013

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×