Plany wyjazdowe Polaków – sezon zimowy 2018/2019

W sezonie 2018/2019 wyjazd w celach turystycznych w okresie zimowym zadeklarowała ponad jedna czwarta Polaków w wieku 15 lat i powyżej (28%).

Najwięcej osób (40% wszystkich planujących wyjazd ) będzie wypoczywać w okresie ferii szkolnych, 39% wyjedzie zimą poza okresem Świąt i ferii zimowych, a tylko co szósta spośród osób planujących wyjazd zimą wyjedzie w okresie świątecznym czy noworocznym. Oznacza to, że w 2018 roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wyjedzie na zimowy wypoczynek niespełna 5% Polaków.
 
Wyjazd  zimą w celu turystycznym nie jest równoznaczny z pobytem w górach i jazdą na nartach. Uprawianie sportów zimowych  to cel wyjazdu tylko co 5 osoby wyjeżdżającej zimą (22%).  Większość osób  (63% wyjeżdżających) jako cel swojego wyjazdu określiła „wypoczynek i zwiedzanie”, nieliczni – 4% wszystkich wyjeżdżających jadą za granicę zażywać słonecznych kąpieli („słońce i plaża”), a 2% wyjeżdżających korzysta zimą z ofert SPA i turystyki medycznej.
 
Polskie góry pozostają najczęściej deklarowanym kierunkiem wyjazdów zimowych (34% wszystkich wyjeżdżających). Jednak w porównaniu do wyników badania  sprzed 3 lat (zima 2015/2016) liczba Polaków wybierających polskie góry zmniejszyła się (spadek o 12 p.p.), a o 8 p.p. wzrosła liczba osób planujących wypoczynek w górach za granicą. Równocześnie bardzo wzrosła liczba turystów, którzy wykupili pakiety pobytowe na zimowe wyjazdy (wzrost o 27 p.p. w stosunku do danych sprzed 3 lat).
 
Najczęściej wyjazdy zimowe planują osoby w wieku między 24 a 29 rokiem życia, najrzadziej – respondenci powyżej 50 roku życia. Posiadanie planów wypoczynku zimą skorelowane jest z miejscem zamieszkania i dochodem - częściej wyjeżdżają zimą mieszkańcy dużych miast i osoby z wyższym dochodem.
Większość - ok. 7 na 10 - Polaków nie wyjeżdża zimą (69% w 2018 roku, w badaniu w 2015 roku -71%).

Raport do pobrania - Wyjazdy zimowe Raport Kantar Public dla Polskiej Organizacji Turystycznej

Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15+; termin realizacji: 11-12 grudnia 2018 r.; Kantar Polska S.A.

Liczba planujących wyjazd w całej próbie, to 273 osoby

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×