Poznań atrakcyjny dla Niemców i... Hiszpanów

Ponad 250 tysięcy turystów krajowych i 100 tysięcy zagranicznych odwiedziło Poznań w 2013 roku. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna zaprezentowała raport oceniający stan miejscowej turystyki.

Raport prezentuje dane po pierwszym pełnym roku działania systemu monitorowana turystyki w Poznaniu i okolicach.

– Informacje uzyskiwane z barometru wykorzystujemy w naszej codziennej pracy – mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT-u. - Na podstawie danych z punktów informacji turystycznej oraz hoteli przygotowywane są np. wersje językowe wydawnictw,  podejmowane decyzje o akcjach promocyjnych za granicą i oceniana jest ich efektywność.

Dużo Niemców, mało Rosjan

Ze zgromadzonych przez PLOT statystyk wynika, że w 2013 roku nastąpił (w porównaniu z rokiem minionym) 63-procentowy wzrost odwiedzin turystów w punktach informacji turystycznej. Najczęściej zjawiali się tam Niemcy (ponad 30 procent z turystów zagranicznych), Anglicy (18,12 procent) i Hiszpanie (15,34 procent). Jedynie 3 procent to Rosjanie

Zbadano również obłożenie hoteli. Największą popularnością cieszyły się obiekty 4- i 5-gwiazdkowe, najmniejszą zaś obiekty 1- i 2-gwiazdkowe. W 2013 roku poznańskie hotele odwiedziło łącznie nieco ponad 113 tys. obcokrajowców, wśród których dominowali Niemcy (30 procent), Brytyjczycy (8 procent), Hiszpanie (6 procent) i Rosjanie (5 procent).

Bezpłatne wejściówki

Najbardziej popularnym obiektem muzealnym okazała się Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu, którą odwiedziło blisko 70 tys. osób. Kolejne miejsca zajęły: Muzeum rolnictwa w Szreniawie (około 60 tys. osób) i Muzeum archeologiczne (około 57 tys. osób).

Co ciekawe, największą popularnością cieszyły się bezpłatne wejściówki (około 46 procent wszystkich biletów), co tłumaczyć może jednak fakt, że niektóre muzea oferują w wybrane dni wstęp wolny i nie pobierają opłat od dzieci poniżej 7 lat.

Na wycieczkę do muzeum najczęściej decydowano się w kwietniu i w maju.

Chętni na promocje

W raporcie znalazła się również część poświęcona akcji „Poznań za pół ceny". Opublikowano wybrane informacje z badań prowadzonych przez Katedrę Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wśród partnerów i klientów akcji w latach 2008-2013.

W zeszłym roku w ramach promocji obsłużono ponad 88 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się oferta gastronomiczna (skorzystało z niej 41,1 procent uczestników). Z zainteresowaniem spotkały się też obniżki w muzeach i specjalnie zorganizowane wycieczki (24,5 procent).

Większość uczestników akcji (ponad 75 procent) to mieszkańcy Poznania i okolic oraz miejscy studenci, powoli rośnie jednak także liczba turystów (około 16 procent).

W raporcie PLOT przedstawiono również dane poznańskiego lotniska. Łącznie port lotniczy Poznań-Ławica obsłużył 1.355.056 pasażerów, czyli średnio 113 tys. osób miesięcznie. Oznacza to około 20-procentowy spadek w stosunku do poprzedniego roku.

Jak podkreśla prezes PLOT, system wciąż się rozwija. W 2014 roku dołączyli do niego nowi partnerzy, wzbogacono go również o część poświęconą turystyce biznesowej. Pojawią się także badania ankietowe turystów, które określą ich profil, portfel wydatków, rozpoznawalność atrakcji turystycznych, itp. Kolejny raport PLOT opublikuje w kwietniu 2015 roku.

Poznański Barometr Turystyczny, czyli zintegrowany system monitoringu zjawisk turystycznych w Poznaniu i okolicach, rozpoczął funkcjonowanie w czerwcu 2012 roku. Projekt koordynowany przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) jest pierwszym i jak dotąd jedynym takim przedsięwzięciem realizowanym w Polsce. Podmioty zaangażowane w rozwój i tworzenie lokalnych produktów turystycznych udostępniają co miesiąc dane, dzięki którym uzyskiwane są informacje na temat stanu turystyki w aglomeracji poznańskiej. Partnerami projektu są punkty informacji turystycznej, obiekty noclegowe, muzea, port lotniczy Poznań-Ławica, Centrum Kultury Zamek, Termy Maltańskie i inne biletowane atrakcje turystyczne. Obecnie w systemie zarejestrowane są 63 podmioty.


Źródło: Turystyka.rp.pl, data dostępu: 27.08.2014

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×