Pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

Rusza fundusz pożyczek dla firm turystycznych z Polski wschodniej

"Z radością informuję, że dzisiaj uruchomiliśmy fundusz preferencyjnych pożyczek na wsparcie małych przedsiębiorstw z branży turystycznej z sześciu województw Polski Wschodniej. Nasz fundusz z ponad 430 mln zł to pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich. Zarządzanie tymi środkami powierzyliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego we współpracy z regionalnymi podmiotami samorządowymi z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego. To jest element strategicznego planu rozwojowego dla Polski. Jednym z jego celów jest spowodowanie, żeby niezależnie od kodu pocztowego, gdzie znajduje się dana firma, gdzie prowadzona jest działalność, te szanse na dobry rozwój i dobrą pracę były takie same. Te regiony tego wsparcia potrzebują" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Bank Gospodarstwa Krajowego wdraża pożyczki dla przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce Wschodniej już po raz trzeci – w kolejnej perspektywie UE. Dzięki realizowanym z pożyczek inwestycjom zwiększa się atrakcyjność turystyczna regionu. Rozwinięta turystyka napędza gospodarkę, dlatego są to inwestycje, które mają bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną Polski Wschodniej. Teraz skala inwestycji może być jeszcze większa, ponieważ w nowej perspektywie wzrasta nie tylko maksymalna kwota pożyczki do 1 mln zł, ale także łączny budżet projektu, który wynosi 532 mln zł, z czego 452,35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" - powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek), suma ta może wzrosnąć do 2029 r.

Pożyczki na rozwój turystyki – dla kogo i na co

Z pożyczek mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.

Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm – prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie BGK.

Do kogo po pożyczkę

Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki będą udzielane przez:

  • woj. lubelskie: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.)

  • woj. podkarpackie: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.

  • woj. podlaskie: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

  • woj. świętokrzyskie: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.

  • woj. warmińsko-mazurskie: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida

  • woj. mazowieckie (bez W-wy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.

Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.

Źródło: BGK, data dostępu: 28.01.2024

 

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×