Prawie 17 milionów odwiedzających - kolejny rekordowy rok Małopolski!

2018 rok Małopolska zamknęła z rekordowym wynikiem turystycznym. Województwo odwiedziło aż 16,7 mln osób, czyli dokładnie o 800 tys. więcej niż rok wcześniej. W sumie turyści z kraju i zagranicy pozostawili w regionie ponad 14 mld zł. To tylko niektóre informacje, które płyną z najnowszego raportu dotyczącego badania ruchu turystycznego w Małopolsce.

Liczba odwiedzających Małopolskę wzrosła w 2018 roku o 5,4 proc. w stosunku do 2017 roku. W sumie odwiedziło nas dokładnie 16,7 mln ludzi. W tej liczbie zdecydowanie przeważają osoby, które nocowały na terenie województwa przynajmniej jedną noc – jest ich 13,19 mln. Co więcej, w minionym roku nasz region odwiedziło blisko 3,3 mln turystów z zagranicy, tj. o 3,73 proc. więcej niż rok wcześniej.

Konkretne korzyści dla regionu

Zwiększająca się z roku na rok liczba nocujących to konkretne zyski m.in. dla lokalnych przedsiębiorców – turyści pozostawiają w naszym regionie coraz więcej pieniędzy, wydając je chociażby na noclegi, bilety wstępu do małopolskich atrakcji czy też po prostu robiąc zakupy. W sumie w ubiegłym roku pula wydatków osób odwiedzających Małopolskę sięgnęła 14,34 mld zł. Kwota ta wzrosła o 6,54 proc. w stosunku do 2017 roku. Odwiedzający z Polski wydali tu aż 8,88 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż w rekordowym roku 2017.

Skąd przyjeżdżają odwiedzający?

Wśród zagranicznych odwiedzających dominują przedstawiciele czterech: Niemiec (18,9 proc.), Francji (11,2 proc.), Wielkiej Brytanii i Ukrainy (8,2 proc.). Liczna reprezentacja odwiedzających przybyła także z Włoch, USA, Hiszpanii, Czech oraz z krajów skandynawskich. I wszyscy, bez wyjątku, byli zachwyceni naszymi krajobrazami oraz dziedzictwem kulturowym i kulinarnym. Pozostaje nam mieć nadzieję, że wkrótce do nas wrócą, zabierając ze sobą swoje rodziny i przyjaciół.

Do pobrania:

Źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego, data dostępu: 18.01.2019

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×