Słoneczka gwarantują dobry wypoczynek

Kategoryzacja gospodarstwa w Wiejskiej Bazie Noclegowej ma kluczowe znaczenie przy wyborze oferty przez gości zagranicznych. Dlaczego warto kierować się tym kryterium?

 

 Na razie 200 obiektów, na 10 tys. wszystkich gospodarstw agroturystycznych   istniejących w Polsce, jest teraz sklasyfikowanych w systemie kategoryzacji   Wiejskiej Bazy Noclegowej. To wzorowany na zachodnich modelach system   oceny obiektów turystycznych na wsi, które nie podlegają obowiązkowi   kategoryzacji wynikającemu z ustawy o usługach turystycznych.   ZarządzanimPolska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”   (PFTW).

 Kwatera godna zaufania

 – Kategoryzacja przynosi ogromne korzyści – mówi Katarzyna Siwiec z   Agroturystyki pod Jabłonią. – Goście kierują się tym, że poziom naszych   usług sprawdzał inspektor Federacji. Certyfikat obliguje nas do utrzymywania   wysokiego poziomu usług – wystarczy bowiem jedna skarga klienta,   przypuśćmy na złamaną półkę w pokoju, a wtedy grozi nam obniżenie   kategorii o jedno słoneczko – podsumowuje.

 – Kategoria wyróżnia dane gospodarstwo spośród masy innych, jest   gwarantem jakości kwatery, za którą pełną odpowiedzialność bierze   Federacja  – mówi Roman Glapiak z Agroturystyki U Flika. – Prawda jest taka, że niestety jeszcze u krajowych turystów nie odgrywa większej roli, natomiast dla gości zagranicznych jest to sprawa kluczowa. Nocujący u mnie cudzoziemcy od razu informują, że wybrali to miejsce, ponieważ jest skategoryzowane, a adres znaleźli na stronie Federacji – dodaje.

Skategoryzowani mogą więcej

Listę korzyści uzupełnia Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. – Skategoryzowane obiekty mogą liczyć na znacznie większą promocję niż pozostałe. Figurują w naszych katalogach, serwisie agroturystyka.pl, agritourism.pl. Są popularyzowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną na ich stronach internetowych, w materiałach promocyjnych, na targach w Polsce i za granicą oraz w konkursach – dodaje. Startującym w ostatnim projekcie POT „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” gospodarstwom agroturystycznym jury przyznało za kategoryzację dodatkowe punkty. Korzystają z niej laureaci z dwóch kategorii konkursowych: Wypoczynek u rolnika i Wypoczynek na wsi. To najlepsza rekomendacja.

Sprawdzone, a więc skategoryzowane gospodarstwa agroturystyczne zostały włączone do oferty kampanii „Odpoczywaj na wsi” realizowanej przez resort rolnictwa przy wsparciu POT i Federacji, a w rezultacie obecne na targach ITB w Berlinie, Seniormassan w Sztokholmie czy WTM w Londynie.

Lubiani przez samorządy

Gospodarstwa skategoryzowane mogą też liczyć na fachowe doradztwo Federacji, która dodatkowo wskazuje je jako przykłady dobrych praktyk w mediach. Agroturystyki ze słoneczkiem są chętniej promowane przez samorządy lokalne, gdyż uzyskanie kategorii potwierdza wysoki standard wyposażenia i usług towarzyszących, dając urzędom marszałkowskim, starostwom czy gminom (które wydają katalogi czy tworzą stronę internetową) pewność, że objęte promocją obiekty rzeczywiście na nią zasługują. Stąd urzędy marszałkowskie województw małopolskiego i warmińsko-mazurskiego dofinansowały kategoryzację zainteresowanych gospodarstw. – Skorzystaliśmy z tej opcji, bo nie stać nas na nią było w normalnych warunkach – przyznaje Anna Maluchnik z Pensjonaciku pod Tulipanem i Domku na Górce. Bez wątpienia: – W przygotowywanych katalogach tych urzędów znajdą się wyłącznie gospodarstwa skategoryzowane, gdyż na poprzednie, w których umieszczono agroturystyki bez kontroli, narzekali turyści rozczarowani niskim poziomem ich usług – mówi prezes Czerniec.

Potrzebna kampania

W opracowanej przez PFTW strategii rozwoju i promocji systemu kategoryzacji przewidziano szkolenia i wyjazdy studyjne dla właścicieli agroturystyk oraz inne narzędzia wsparcia. Na razie jednak brakuje środków na realizację tych zamierzeń. – Przydałaby się ogólnopolska informacyjna kampania promująca kategoryzację wśród turystów – zauważa prezes Czerniec. – Obecnie, gdy goście nie pytają o to, czy obiekt jest skategoryzowany, właściciele nie czują potrzeby, aby ich o tym informować – dodaje. A szkoda. Uświadomienie polskiemu turyście, że obiekt skategoryzowany jest synonimem udanych wakacji, mogłoby sprawić, że coraz więcej gospodarstw poddawałoby się ocenie. W ten sposób rosłaby jakość świadczonych usług, a w rezultacie zwiększałaby się ich klientela i zyski.

Więcej argumentów poznasz w pełnej wersji tekstu na stronie nawsinajlepiej.polska.travel.

Anna Kłossowska

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×