Transgraniczny Kongres Rowerowy we Wrocławiu

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Elisabeth Wolbers, Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz przedstawicielami Instytutu Rozwoju Terytorialnego uczestniczyli w Transgranicznym Kongresie Rowerowym. Tylko na Dolnym Śląsku w ramach Dolnośląskiej Polityki Rowerowej w ciągu najbliższych kilku lat zbudujemy razem z gminami ponad 150 km tras rowerowych!

 

Eksperci z Polski, Niemiec i Czech rozmawiali we Wrocławiu o rozwoju i planach tworzenia wspólnej, transgranicznej polityki rowerowej. – Potencjał rozwoju tras rowerowych dostrzegamy wszyscy. W czasach kiedy ochrona środowiska jest dla nas kluczowym tematem zwracamy uwagę, że to właśnie rower jest pojazdem „zero-emisyjnym”, najbardziej sprzyjającym nie tylko ochronie środowiska, ale jest również coraz częściej wybieranym środkiem transportu – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląski samorząd zakończył prace nad pierwszym w Polsce regionalnym dokumentem opisującym standardy projektowania i budowania dróg rowerowych. Dzięki niemu nowe ścieżki oprócz tego, że będą bezpieczne i funkcjonalne, wprowadzą jednolity – wysoki standard dla takich inwestycji w całym regionie. To niezwykle istotne ponieważ trasy rowerowe są ważnym elementem budowania potencjału turystycznego na Dolnym Śląsku, a dla wielu mieszkańców regionu są codziennym środkiem transportu.  Docelowo na Dolnym Śląsku ma powstać szeroka i funkcjonalna sieć ścieżek rowerowych. Trasy będą łączyć ciekawe pod względem turystycznym miejscowości i atrakcje turystyczne. Jednym z takich projektów jest powstanie Odrzańskiej Drogi Rowerowej. Ta niemal czterystukilometrowa trasa przebiegać będzie przez teren 25 gmin po obu stronach Odry. Do niej mogą „wpinać się” kolejne odcinki budowanych tras rozszerzając sieć ścieżek na Dolnym Śląsku. Trasy rowerowe mają powstawać również m.in. na terenie polsko-czeskiego i polko-niemieckiego pogranicza, dając dodatkowy impuls dla rozwoju turystyki w tych rejonach.

Pobierz prezentacje:

Filip BaranowskiWsparcie infrastruktury rowerowej ze środków RPO WD 2014-2020 PDF

Daniel ChojnackiStandardy projektowa i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej dla Województwa DolnośląskiegoPDF

Lucie HučíkováPlanowanie i zarządzanie ruchem rowerowym w Czechach na poziomie regionalnymPDF

Katarzyna Janicka-KrzemieńMożliwości finansowania inicjatyw rowerowychPDF

Rafał Jurkowlaniec, Henryk CharuckiRazem możemy więcejPDF

Daniel MourekCzeskie doświadczenia z rozwoju turystyki rowerowejPDF

Jan RickmeyerRozwijając ruch rowerowy inwestujemy w ludzi, gospodarkę i środowiskoPDF

Olivier SchneiderRozwój roweru w Europie dlaczego, kto i jak?PREZI

Aleksandra Sieradzka-StasiakWytyczne dla gmin i powiatówPDF

Maciej ZatheyWyzwania wywołane zmianami klimatycznymi a możliwości rozwoju mobilności rowerowejPDF

Jacek ZieburaZintegrowana sieć tras rowerowych w Województwie MałopolskimPDF

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×