W ubiegłym roku Gdańsk odwiedziło ponad 3,1 mln gości!

Gdańska Organizacja Turystyczna opublikowała wyniki dotyczące ruchu turystycznego w 2018 roku. Z danych wynika, że w porównaniu do 2017 roku miasto odwiedziło aż o 17 proc. więcej turystów, tj. 3,1 mln osób.

Cieszymy się ogromnie, że po raz kolejny udało się uzyskać rekordowy wynik. 17% to ogromny wzrost, który świadczy o tym, że moda na Gdańsk trwa”, mówi prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki. „Dodatkowy powód do dumy to bardzo wysokie oceny wystawiane przez gości punktom Informacji Turystycznej i ogólnie pobytowi w Gdańsku. Wiemy też, że turyści bardzo chętnie do nas wracają”, podkreśla prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki.

W 2018 roku Gdańsk odwiedziło łącznie 3 mln 111 tys. osób – a dokładniej ponad 2 mln turystów, czyli osób, które spędziły w mieście co najmniej jedną noc oraz niemal 1,1 mln odwiedzających, czyli osób, które w Gdańsku nie nocowały. Podobnie jak w poprzednich latach większość – 69 proc. – stanowili Polacy. Najwięcej rodaków przyjechało do Gdańska z woj. pomorskiego (28 proc.), woj. mazowieckiego (12,4 proc.) i woj. warmińsko-mazurskiego (8,5 proc.). Wśród turystów z zagranicy prym wiodą Niemcy (31,4 proc.), Skandynawowie, tj. Norwedzy, Szwedzi i Duńczycy (30,2 proc.) oraz Brytyjczycy (18,4 proc.).

Najczęściej wybieranym środkiem transportu było auto (57,6 proc.), ale ponad 20 proc. gości przyleciało do Gdańska samolotem. Z kolei 13,7 proc. wybrało pociąg. Turyści nocowali głównie w hotelach i u znajomych (odpowiednio 34,1 proc. i 23,3 proc.); mieszkanie na czas pobytu wynajęło 18,7 proc. – co stanowi wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy było to jedynie 10,1 proc.

Goście niezmiennie wysoko oceniają swoje wrażenia z pobytu – na 8,72 punktu, w 10-stopniowej skali. Ich główny cel przyjazdu to wypoczynek, a najczęściej odwiedzane miejsce – i tu kolejne niespodzianka – molo w Brzeźnie.

Następne na podium były Westerplatte i Park Oliwski. Do pierwszej dziesiątki trafiły także m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Żuraw, Europejskie Centrum Solidarności i zoo.

Zobacz infografikę

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×