Geopark Świętokrzyski Światowym Geoparkiem UNESCO

Geopark Świętokrzyski uzyskał status światowego Geoparku UNESCO. Pozytywna rekomendacja Rady ds. Światowych Geoparków UNESCO, przyjęta na 5. sesji, która odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2020 r., została zatwierdzona przez Radę Wykonawczą UNESCO w dniu 21 kwietnia 2021 roku.

Jest to drugi geopark w Polsce, któremu nadano ten status. W roku 2015 do Sieci Światowych Geoparków  UNESCO został włączony Łuk Mużakowa, jako obiekt transgraniczny, polsko-niemiecki.

Geopark Świętokrzyski rozciąga się na powierzchni ponad 500 km kw. i leży na terenie pięciu gmin w zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Obiekt powstał dzięki współpracy władz Kielc, Chęcin, Morawicy, Sitkówki-Nowin oraz Piekoszowa.

Jego wyjątkowość wynika z niezwykłej w skali globalnej różnorodności geologicznej. Jest nie tylko atrakcyjny dla turystów, stanowi też istotny obiekt dla badań nad geologiczną przeszłością Europy. Park leży w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego, czyli obszaru granicznego między trzema platformami geologicznymi Europy i jest jedynym jego obszarem, gdzie na powierzchni są odsłonięte skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów historii Ziemi od kambru do czwartorzędu. Wizyta tam to także możliwość obserwacji przyrody i historii – zachowało się tam wiele pozostałości po działalności górniczej i wydobywczej, które stanowią element dziedzictwa kulturowego.

Więcej na stronach:

https://geopark.pl/

https://geonatura-kielce.pl/

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×