Plany Polaków na majówkę

Podobnie jak w ubiegłym roku, w pierwszej połowie kwietnia br. zapytaliśmy mieszkańców Polski o to, w jaki sposób zamierzają spędzić tegoroczny długi weekend majowy. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej prezentują interesujące zmiany względem roku ubiegłego.

Na „majówkę” w tym roku wyjedzie czterech na dziesięciu Polaków

W tym roku na „majówkę” tj. w okresie 1-5 maja lub zbliżonym wyjedzie 43% Polaków, tj. aż o 10 pp. więcej niż w ubiegłym roku. Wyjazdy na „majówkę” to niezmiennie wyjazdy krajowe: wypoczywać w kraju planuje w tym czasie co czwarty ankietowany, natomiast za granicą – co dwunasty. Część respondentów (12%) nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie kierunku wyjazdu – deklarują, że planują wyjechać, ale nie wiedzą jeszcze dokąd.

„Mikrowyprawy” i wypoczynek w domu

Niemal połowa Polaków nie zamierza w czasie „majówki” brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak ponad 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy.

Jeżeli na „majówkę” – to na wypoczynek w kraju

Co czwarty Polak deklaruje, że „majówkę” spędzi na wyjeździe krajowym. Głównym celem tych wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i relaks (39% wskazań) lub jego bardziej aktywna forma – „wycieczki piesze i spacery” (21%), a także zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (po 13%). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów krajowych są góry (34%). Do miast, nad morze czy w inne miejsca planuje wyjechać po mniej więcej 20% spośród tych, którzy majówkę spędzą na wyjeździe krajowym. Niemal 60% planujących wyjazd krajowy zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu/pensjonacie lub innym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32% zatrzyma się u rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub innym bezpłatnym miejscu noclegowym. Wybierając miejsce noclegu podczas tegorocznego długiego weekendu majowego  wypoczywający w Polsce kierowali się przede wszystkim kosztem pobytu (47%), estetyką i komfortem tego miejsca oraz bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwem dzikiej przyrody (po 31%).  Najwięcej respondentów planuje wyjechać na od 4 do 7 dni (39%); wyjazdy krótsze (2-3 dniowe) planuje natomiast 28% wyjeżdżających w kraju.

A jeżeli za granicę to…

Na majówkę za granicę Polacy wyjeżdżają, żeby zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne (29% wskazań), wypoczywać i relaksować się (24%) lub nieco aktywnej – chodzić na piesze wycieczki i spacery po okolicy (15%) bądź „po słońce” (13%), które w Polsce, o tej porze roku nie jest nigdy pewne.

Tak czy inaczej – z rodziną

Niezależnie od tego czy Polacy „majówkę” planują spędzić w kraju czy za granicą, na wyjazdy wybierają się z rodziną: w parach - z dziećmi lub bez nich albo w innych konfiguracjach rodzinnych -  z dziećmi lub z rodzicami (łącznie 74% wskazań). Co dziesiąty respondent planuje wyjechać sam i – również co dziesiąty – w towarzystwie znajomych / przyjaciół. 

Cały raport znajduje się tutaj: LINK

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Próba w badaniu składała się z dwóch części:

  • reprezentatywna ogólnopolska próba Polaków w wieku 18-65 lat;  wielkość próby: N=1000
  • osoby, które w tym roku (2024) planują wyjechać na majówkę; N=1000

Badanie przeprowadzono w terminie 5-15 kwietnia 2024.

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×