Polacy chcą płacić cyfrowo podczas zagranicznych wakacji

Z badania VISA wynika, że 22 proc. polskich turystów zamierza za granicą płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem.

Podczas zagranicznych wakacji większość Polaków (77 proc.) zapłaci kartą, smartfonem lub smartwatchem. Podobnie wygląda to w przypadku turystów z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, o czym można się dowiedzieć z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023. Urlop poza swoim krajem planuje w tym roku 38 proc. ankietowanych Polaków.

Ponad jedna piąta (22 proc.) polskich turystów zamierza za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem – bardzo podobnie wygląda to w przypadku turystów z Rumunii oraz Węgier. Z kolei prawie połowa (49 proc.) polskich wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Blisko jedna czwarta (24 proc.) polskich respondentów planuje płacić inną kartą niż w kraju. Także i w tym przypadku podobnych odpowiedzi udzielili ankietowani w Rumunii oraz na Węgrzech.

Za największą zaletę płacenia kartą (lub urządzeniem mobilnym) za granicą uczestnicy badania uznali wygodę (58 proc.). Na bezpieczeństwo, postrzegane jako brak ryzyka utraty gotówki, wskazało 53 proc. ankietowanych, a na szybkość 52 proc. Polacy najczęściej będą płacić kartą lub smartfonem za granicą w restauracjach, sklepach spożywczych, na lokalnych targowiskach, w muzeach i komunikacji miejskiej.

Zdecydowana większość, bo 91 proc. Polaków samodzielnie organizujących zagraniczny wyjazd, co najmniej jedną usługę wakacyjną kupi online: 75 proc. zarezerwuje w ten sposób nocleg, 48 proc. opłaci transport, a 25 proc. wykupi bilety wstępu lub dodatkowe wycieczki. Ponad połowa kupujących te usługi w internecie zapłaci za nie kartą lub cyfrowym portfelem.

Badanie Visy pokazuje również, że 62 proc. spośród Polaków kupujących zorganizowane wakacje za granicą zrobi to online, za pośrednictwem stron biur podróży lub platform agregujących oferty touroperatorów. W tym przypadku prawie połowa tych wczasowiczów (48 proc.) zapłaci za swoje wakacje kartą lub cyfrowym portfelem.

Źródła: WaszaTurystyka.pl, cashless.pl, data dostępu: 13.06.2023

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×