Polskie miasta w raporcie fDi Intelligence

Eksperci fDi Intelligence opracowali ranking polskich miast przyszłości. Zwycięzcą rankingu została Warszawa, drugie miejsce zajął Kraków, na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław, Poznań i Gdańsk.

fDi Intelligence (Foreign Direct Investment), należący do grupy wydawniczej The Financial Times Ltd, zajmuje się m.in. przewidywaniem, gdzie w Europie i na świecie opłaca się i będzie opłacało długoterminowo inwestować. Eksperci fDI biorą pod uwagę liczbę wyższych uczelni, co przekłada się na wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, zdolną podjąć wyzwania na nowoczesnym i zglobalizowanym rynku pracy. Ważne są umiejętności marketingowe miast: zdolność zareklamowania się i przyciągnięcia zagranicznych inwestorów. Liczy się też innowacyjność: wysoko w rankingu są miasta stawiające na technologie przyszłości, sektor IT, programistów; wsparcie w tzw. start-upy, potrafiące przyciągnąć i zainwestować w młodych ludzi z pomysłami.

Wyniki analizy polskich miast zostały przedstawione z podziałem na pięć kategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, a także dostępność oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Istotny jest fakt, iż wyniki badań w każdej kategorii zostały przedstawione w taki sposób, aby uwzględniać osobno duże ośrodki miejskie (powyżej 250 tys. mieszkańców), średnie (100-250 tys. mieszkańców) oraz małe (poniżej 100 tys. mieszkańców).

Dużymi miastami posiadającymi największy potencjał gospodarczy są: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk. W tej samej kategorii, w grupie miast średnich zwyciężyła Gdynia, a znajdujące się w pobliżu Warszawy: Błonie oraz Grodzisk Mazowiecki – znalazły się w grupie małych miast.

Wśród dużych miast obdarzonych największym kapitałem ludzkim są znów: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Swą obecność w rankingu średnich miast zaznaczyły: Rzeszów, Tarnów i Gdynia. Wśród miast małych zostały wskazane: Pruszków, Września, Mielec.

Zwycięzcą kategorii „efektywność kosztowa” okazał się Białystok. W grupie miast dużych tuż za nim uplasowały się: Lublin, Łódź, Szczecin oraz Kraków. Wśród miast średnich najwyżej jest Tarnów, a grupie małych ośrodków miejskich wyróżnia się Radomsko.

Tytuł „FDI Strategy” zdobyły Katowice. Miasto bierze udział w misjach gospodarczych z inwestorami z całego świata, jest częścią Międzynarodowego Inkubatora Przedsiębiorczości wraz z agencjami z Francji, Szwajcarii, Tunezji i Madagaskaru oraz współpracuje z amerykańskimi inwestorami z Doliny Krzemowej.

 Zapoznaj się z Raportem “Polish Cities Of The Future 2019/20"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×