Coraz więcej Polaków spędza Wielkanoc poza domem
Rzym czy Barcelona? Kraków czy Gdańsk? Polacy takie pytania przed okresem Wielkanocy zadają sobie coraz częściej. Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok wzrasta nasze zainteresowanie świątecznymi wyjazdami na własną rękę.
W porównaniu do roku 2013, w tym roku aż o 260% wzrosło w serwisie trivago.pl zainteresowanie noclegami w Pradze w okresie wielkanocnym. W przeciągu 2 lat, stolica Czech odnotowała najdynamiczniejszy wzrost zainteresowania i w rankingu popularnych wielkanocnych kierunków skoczyła aż 5 pozycji w górę (z 9. na 4. miejsce). Znacząco wzrosło również zainteresowanie hotelami nad polskim morzem – w Gdańsku. W tym mieście liczba zapytań dotyczących noclegów skoczyła o 250% w porównaniu do roku 2013 i o 20% w porównaniu do roku ubiegłego.
Kierunkiem numer jeden wśród Polaków od lat pozostaje jednak Rzym. Jego popularność wciąż rośnie. Ilość turystów zainteresowanych noclegami w Wiecznym Mieście w okresie Świąt Wielkanocnych wzrosła w przeciągu dwóch lat o 130%.
Zaraz za Rzymem, w czołówce zagranicznych destynacji znajduje się również Barcelona i Paryż – zainteresowanie zakwaterowaniem w obu tych miastach wzrosło na przestrzeni dwóch lat o 100% - oraz Londyn, gdzie noclegu szuka ponad 2 razy więcej osób niż w 2013.
Najpopularniejszymi krajowymi kierunkami są Kraków oraz Zakopane – obie te miejscowości wybieramy blisko 3 razy częściej niż w 2013. Na miejscu trzecim plasuje się wspomniany wcześniej Gdańsk, a zaraz za nim – Warszawa, której popularność od dwóch lat pozostaje na mniej więcej stałym poziomie.
Noclegi, podobnie jak inne europejskie nacje, rezerwujemy z reguły z nieco ponad 2-miesięcznym wyprzedzeniem (69 dni). Średnia kwota jaką jesteśmy w stanie wydać na nocleg dla dwóch osób jest jednak najniższa w Europie i wynosi średnio 309 zł. Więcej od nas płacą m.in. Portugalczycy (375 zł), Węgrzy (387 zł), Bułgarzy (387 zł) czy Czesi (395 zł).
Źródło: Trivago.pl, korespondencja nadesłana 19.03.2015