Miliony na projekty turystyczne
Ponad 153 mln zł z funduszy unijnych Łódzkie przeznaczy na rozwój turystyki. Konkursy właśnie ruszają.
W maju rozpoczyna się konkurs, w którym będą dzielone środki na ten cel. Można będzie w nim uzyskać wsparcie sięgające nawet 85 procent wartości inwestycji. Samorządy już się do niego szykują. – Będziemy walczyć o dofinansowanie na stanicę kajakową. To będzie szansa na zatrzymanie turystów w Sieradzu – mówi Paweł Osiewała, prezydent miasta. Zdradza, że w planach jest także plaża nad Wartą i zespół basenów odkrytych oraz modernizacja stadionu. W sumie wszystkie te inwestycje warte są ok. 12 mln zł. – Jednak dziś trudno wyrokować, ile środków możemy dostać – dodaje prezydent.
Także Łódź chce aplikować o pieniądze na rozwój turystyki, ale przedstawiciele ratusza nie chcą zdradzić, na jakie projekty. – Nie chcemy inspirować innych – tłumaczy Marcin Masłowski, rzecznik Łodzi.
Na co pieniądze
Jak mówi Jacek Grabarski z wydziału informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, nabór wniosków o dofinansowanie planowany jest od 23 maja do 3 czerwca. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia. Poza tym dotacje będą mogły uzyskać również projekty partnerskie zawiązane przez samorządy z podmiotami publicznymi, Lasami Państwowymi i ich jednostkami organizacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz lokalnymi grupami działania.
– Zachęcamy samorządy i przedsiębiorców z województwa łódzkiego do odważnego składania ciekawych wniosków o dofinansowanie projektów mających na celu poprawę infrastruktury turystycznej, ale też przewidujących rozwój produktów regionalnych – mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
Przyznaje, że turystyka to temat, który szczególnie interesuje samorządy, ale jest też wyjątkowo limitowany przez Komisję Europejską, zatem w negocjacjach Polska starała się nie podkreślać tego słowa. – Mówiliśmy o promocji gospodarczej, turystyce, która ma sprzyjać przedsiębiorczości, uatrakcyjniać dany obszar, przyciągać do niego firmy i inwestycje. W takiej konwencji chcemy wybierać projekty turystyczne w Łódzkiem – zapowiada Stępień.
Na co będą mogły zostać przeznaczone pieniądze? Jak tłumaczy Grabarski, wsparcie można przeznaczyć na budowę czy przebudowę infrastruktury turystycznej, dostosowanie istniejących obiektów do pełnienia funkcji turystycznych czy też inwestycje, które przyczyniają się do tworzenia lub rozwoju produktów regionalnych. Elementami projektu może być zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do realizacji całości, zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia, inwestycje odnoszące się do dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kulturalnej oraz kampanie promujące ofertę turystyczną.
– Nie mamy zamkniętego katalogu wydatków kwalifikowanych. Weryfikacja będzie następować zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej – tłumaczy przedstawiciel łódzkiego urzędu marszałkowskiego.
Podkreśla, że łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów turystycznych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 153 mln złotych. Maksymalny poziom dofinansowania projektu może wynieść nawet 89 procent kosztów w wypadku projektów rewitalizacyjnych, a dla pozostałych – 85 procent.
Dzielone w tym roku środki to nie całość dofinansowania z obecnej perspektywy unijnej. – Dostępną kwotę na „Rozwój gospodarki turystycznej" podzieliliśmy na dwie części. W kolejnym będzie do wydania dodatkowo około 10 mln euro – wyjaśnia Grabarski. A marszałek Stępień dodaje, że urząd za rok chce dać szansę tym, którzy obecnie są jeszcze nieprzygotowani do ubiegania się o środki unijne i chcieliby w swoich samorządach, społecznościach czy firmach wypracować jak najlepsze projekty.
Korzyści z Unii
W poprzedniej perspektywie finansowej na działania związane z turystyką poszło ponad 350 mln złotych, z czego trzy inwestycje zostały wpisane na listę projektów kluczowych i otrzymały wsparcie bez konkursów. Wśród nich była m.in. budowa Atlas Areny w Łodzi czy term w Uniejowie. Na obie inwestycje ze środków unijnych dołożono po 90 mln złotych. Poza tym 132 mln złotych rozdzielono w konkursach. Dzięki nim gmina Poddębice przygotowała Centrum Turystyki i Rekreacji „Kraina bez barier" w Byczynie, a Centrum Konferencyjno-Hotelowe Ossa rozwinęło oferowane funkcje turystyczne, rekreacyjne i kongresowe. Dziś są tam baseny, jacuzzi, sauny czy sale do squasha, a nawet tory do kręgli.
Opinia
Andrzej Kołłątaj, Polska Izba Turystyki Oddział Łódzki
Każde wsparcie dla tak znaczącego sektora gospodarki, jakim jest turystyka, jest istotne. Turystyka przyczynia się do pozytywnych zmian społeczno-gospodarczych, które są siłę napędową rozwoju gospodarki. Proponowane wsparcie finansowe pozwoli poprawić infrastrukturę, stworzyć nowe produkty turystyczne, zwiększyć atrakcyjność oferty oraz konkurencyjność podmiotów branży turystycznej w naszym regionie. To zaś powinno się przyczynić do zwiększenia ruchu turystycznego oraz wydłużenia pobytu turystów, a także spowodować, by z województwa tranzytowego (z wyjątkiem tzw. turystyki sentymentalnej) Łódzkie stało się docelowym punktem podróży. Wzrost ich liczby nie tylko pozytywnie wpłynie na rynek pracy, lecz także pobudzi przedsiębiorczość w innych sektorach usług oferowanych w naszym regionie.
Źródło: turystyka.rp.pl, data dostępu: 11.05.2016