Rośnie liczba turystów w podkarpackich winnicach
Blisko 70% gospodarstw winiarskich na Podkarpaciu gości turystów. W połowie z nich można kupić wino.
"Boom na zakładanie nowych winnic na Podkarpaciu przystopował, ale te, które już istnieją poszerzają swój areał. Profesjonalizuje się także ich oferta turystyczna, a wina są coraz lepsze" - powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.
Aby przyciągnąć nowych turystów winiarze wprowadzają w swoich gospodarstwach dodatkowe atrakcje takie jak klasyczne biesiady przy winie lub szkolenia na temat wina i winorośli.
Prezes fundacji Galicja Vitis zwróciła uwagę, że "na Podkarpaciu od kilku lat powstają lokalne szlaki winiarskie, coraz lepiej oznaczone i wspólnie promowane. Turystom proponuje się odwiedzenie kilku, a nawet kilkunastu winnic. Poza lokalnym winem oferują też specjały kuchni regionalnej i atrakcje turystyczne. Powstanie szlaków winnych coraz częściej wspierają lokalne samorządy, widząc w nich szanse na rozwój gospodarczy regionu".
Początki uprawy winorośli w regionie obecnego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. XX-wieku. Winorośl uprawia się głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Jest tam ponad 150 winnic. Dominującymi odmianami winorośli są m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter, regent, marechal foch oraz leon millot.
Źródło: PAP, data dostępu: 10.05.2019