Rusza letni sezon turystyczny w Tatrach

Od połowy czerwca tradycyjnie rozpoczyna się letni sezon turystyczny w Tatrach. Co roku odwiedza je blisko 3 mln turystów. Tatry należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. W ich polskiej części jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności - od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w łańcuchy, klamry i drabinki.

W niedzielę, po zimowej przerwie, wysokogórskie szlaki turystyczne w Tatrach otworzyli Słowacy. Oznacza to także, że turyści mogą wędrować po górach bez ograniczeń, korzystając z tatrzańskich przejść granicznych. Po południowej stronie gór szlaki są zamykane od listopada do połowy czerwca, ze względu na bezpieczeństwo i ochronę przyrody. Tatrzański Park Narodowy (TPN) pobiera za wstęp opłaty, które są przeznaczane na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej, na działalność edukacyjną oraz na ochronę przyrody.
15 proc. wpływów z tych opłat przeznaczane jest na dofinansowanie działalności ratowniczej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Z opłat za wstęp na teren TPN zwolnieni są mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego. Dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki twierdzi, ze tegoroczny sezon wakacyjny zapowiada się nieco słabiej niż ubiegłoroczny, o czym świadczą rezerwacje miejsc noclegowych. „Spodziewamy się, że w tegoroczne wakacje Tatry odwiedzi około 10 proc. mniej turystów niż w ubiegłym roku” - powiedział. Poinformował, że do połowy czerwca było zarezerwowanych na okres wakacji około 40 proc. miejsc noclegowych w Zakopanem, ale należy się spodziewać, że „rezerwacji będzie przybywać z dnia na dzień, bo Polacy często planują urlopy bez dużego wyprzedzenia” - dodał. Zdaniem Kaweckiego największy ruch turystyczny w Zakopanem przypada na okres od połowy lipca do 20 sierpnia.

Ubiegłoroczny wakacyjny sezon turystyczny w Tatrach operatorzy turystyczni zaliczyli do udanych. Świadczyły o tym m.in. statystyki TPN dotyczące wyjść w Tatry. Apogeum przypadło na okres od 13 do 19 sierpnia, gdy odwiedziło góry ponad 180 tys. osób. W Zakopanem jest oficjalnie zarejestrowanych łącznie ponad 27 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Ceny noclegów w popularnych prywatnych kwaterach wahają się między 40 a 80 zł od osoby za dobę pobytu, natomiast w hotelach pod Giewontem zaczynają się od 100 zł. PAP

Źródło: PAP - Portal Samorządowy, data dostępu 18.06.2013

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×