Butelka wody w pokoju hotelowym

Obowiązek wstawiania do pokoju wody mineralnej lub stołowej istnieje jedynie w hotelach 5- i 4-gwiazdkowych. Jednak dobry obyczaj hotelarski pozwala znaleźć butelkę wody także w hotelach 3-gwiazdkowych, w pensjonatach, a nawet w apartamentach, hostelach i pokojach do wynajęcia. Z czego może wybierać hotelarz chcący przygotować dla gości wodę w pokoju?

Nie każdy producent wód ma w swojej ofercie tę przygotowaną i konfekcjonowaną specjalnie dla sektora HoReCa, a specyficznie – dla hoteli. Co prawda wizyta w sklepie spożywczym lub markecie pokaże, że zarówno Żywiec Zdrój, jak i Cisowianka czy inne wiodące wody są rozlewane także w butelki 0,5-litrowe, ale po pierwsze – to zbyt duża pojemność, a po drugie… butelki są plastikowe.

Stołowa albo mineralna

Choć każdy z producentów wód przekonuje, że tylko jego wyroby są najlepsze dla konsumentów, tak naprawdę fakt, czy w butelce w pokoju jest woda mineralna, czy stołowa, nie robi gościom różnicy. Nazwa „woda stołowa” jest spuścizną z zamierzchłej przeszłości. Kiedyś wody mineralne dzielono na stołowe i lecznicze. Mineralną wodę stołową podawało się na stół do posiłków, a mineralną wodę leczniczą stawiało się przy łóżku chorego. Kiedy wprowadzono przepisy o wodzie wzbogaconej w składniki mineralne, nie wiadomo dlaczego, nazwano ją wodą stołową zamiast po prostu: wodą mineralizowaną. Tym bardziej, że wprowadzono równocześnie nazwę naturalna woda mineralna. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych woda stołowa może być produkowana tylko z naturalnej wody źródlanej poprzez dodanie do niej naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych zawierających jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne. Ma to na celu wzbogacenie wody źródlanej, która jest z reguły wodą o niskiej zawartości potrzebnych organizmowi składników mineralnych. 

Woda mineralna natomiast, to woda naturalnie wzbogacona solami mineralnymi lub innymi składnikami. Pochodzi zazwyczaj z głębokich źródeł, co gwarantuje jej mikrobiologiczną czystość. Skład wody podany na etykiecie ma charakter stały i nie podlega wahaniom. Wody mineralne dzieli się na nisko, średnio i wysoko mineralizowane. Do wykorzystania w hotelowych pokojach nadają się jedynie wody pierwszego rodzaju, tj. nisko mineralizowane. Po pierwsze dlatego, że zawierają w litrze mniej niż 500 mg składników mineralnych. Są więc bezpieczne dla każdego, nawet dla najmłodszych dzieci. Po drugie dlatego, że tylko w nich ryzyko wystąpienia nieestetycznie wyglądających osadów na dnie butelki jest bardzo niskie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jakikolwiek osad (choćby i „zdrowy”) w butelce w pokoju hotelowym nie jest tym, co wprawi gościa w zachwyt.

Przeczytaj cały artykuł na www.e-hotelarstwo.com

Źródło: e-hotelarstwo.com, data dostępu: 12.06.2014

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×