Hotelarze inwestują i walczą o gości

Rośnie konkurencja na rynku hotelarskim. Tylko w tym roku ma przybyć w Polsce 80 nowych obiektów. Możliwa jest dalsza konsolidacja branży. Najbliższe dwa lata mają być okresem stopniowego rozwoju branży hotelarskiej. Prognozy 3-procentowego wzrostu PKB pozwalają zakładać, że w polskich hotelach zwiększy się ruch gości biznesowych, a spadek cen paliw obniżający ceny biletów lotniczych powinien się przełożyć na wyższą frekwencję wśród turystów.

W rezultacie, w porównaniu z ubiegłym rokiem, można się spodziewać zwiększenia przychodów na pokój w granicach 3–4 procent. Przybędzie także nowych hoteli: – Szacujemy, iż w 2015 roku rynek hotelowy w Polsce powiększy się o kolejne 80 obiektów – stwierdza partner w firmie doradczej Horwath HTL Janusz Mitulski.

Jest miejsce dla nowych graczy

W budowie są m.in. Double Tree by Hilton we Wrocławiu, Best Western w Krakowie, Puro w Gdańsku. Hotele w Łodzi i Katowicach będzie budować sieć B&B.

W przyszłym roku w Krakowie zostanie otwarty czterogwiazdkowy Mercure, który stanie w sąsiedztwie już działającego kompleksu orbisowskich hoteli ekonomicznych – ibis oraz ibis budget. W Warszawie na miejscu dawnego Hotelu Europejskiego budowany jest pierwszy w Polsce hotel luksusowej sieci Raffles Hotels & Resorts. Ekspansję będą kontynuować wielkie międzynarodowe sieci już obecne w Polsce: Hilton, Carlson Rezidor czy Louvre Hotels Group.

Ale zupełną nowością ma być pojawienie się na polskim rynku marek dotychczas nieobecnych, a należących do globalnych potentatów, takich jak Marriott (Moxy, AC Hotels, Autograph), Choice Hotels (Clarion, Quality, Comfort), Steigenberger (InterCity Hotel) czy Motel One.

Obecny rok pod względem ekonomicznym ma przynieść branży kontynuację trendu z roku ubiegłego, w którym przychody na pokój w takich aglomeracjach, jak Kraków, Trójmiasto, Wrocław i Poznań, wzrosły wobec roku poprzedniego w granicach 4–6 procent.

Co prawda analizy pokazują, że w Warszawie, na największym w kraju rynku hotelowym, przychody o 5 procent zmalały, było to jednak efektem dużego wzrostu podaży miejsc: przybyło bowiem 900 nowych pokojów hotelowych. Przy tym wzrost podaży nie wpłynął negatywnie na frekwencję: ubiegłoroczne obłożenie warszawskich hoteli nawet nieznacznie się zwiększyło.

Spektakularne fuzje...

Według Horwath HTL na koniec 2014 roku w Polsce działało ponad 2450 skategoryzowanych hoteli ze 122 tys. pokojów. Nowe hotele otwarto m.in. w Krakowie, gdzie przy lotnisku zaczął działać Hilton Garden Inn, a funkcjonujący w centrum Holiday Inn powiększył się o 95 pokojów. We Wrocławiu pierwszych gości przyjął między innymi Best Western Plus Q Hotel oraz Ibis Styles. Z kolei w Poznaniu uruchomiono nowy hotel sieci Puro.

Korzystne wyniki finansowe branży zachęciły hotelarzy do przejęć. W ubiegłym roku na polskim rynku hotelarskim miały miejsce duże transakcje.

Przeczytaj cały artykuł

Źródło: Turystyka.rp.pl, data dostępu: 24.02.2015

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności
×